Jurginų auginimas vazonuose

 

                       Selekcininkai pasistengė, kad gėlių mylėtojai galėtų gėrėtis jurginais, augančiais induose. Nuo vasaros vidurio iki šalčių jie gali puošti terasas, balkonus, įvairias saulėtas grįstas sodo vietas. Tinka auginti vienus, galimi patys įvairiausi deriniai su kitomis vienmetėmis besidriekiančiomis gėlėmis.

                      Tam pritaikytos Gallery serijos jurginų veislės: Art Deco, Art Fair, Art Nouveau, Bellini, Cezanne, Cobra, Degas, Leonardo, Mantise, Monet, Pablo, Rembrant, Renoir, Rivera, Rubens, Salvador, Serenade, Singer, Sisley, Vermeer, Vincent (skambiai pavadintos didžiųjų tapytojų vardais) arba kitos žemaūgės veislės (30-50 cm). Nemažai žemaūgių veislių turi išvedę kaimynai latviai (Agni, Aphrodite, Rudacite, Rudene, Rudens lapas, Zinta, Rudens Ogle), čekas Vaclavikas (Baby Balta, Baby Roza, Baby Sarkana, Baby Violeta). Yra žemaūgių raudonlapių jurginų (pvz. „Sciura“, Ellen Huston). Jurginų kataloguose galima rasti žemaūgių veislių pagal kiekvieno skonį: norimos žiedo spalvos, formos ar dydžio.  Šios veislės labai anksti pražysta, žydėjimas yra ištisinis ir toks gausus, kad beveik nesimato lapų.

                      Jurginus galima auginti įvairiuose puoduose, vazonuose, krepšiuose, loviuose – tai priklauso nuo augintojo skonio ir aplinkos stiliaus. Svarbu, kad vienam jurgino gumbui indo talpa butų ne mažesnė, kaip 30x30 cm. Sodinimui tinka paprasčiausias daržo žemės ir durpių mišinys 2:1, galimi pasidaryti kitokius mišinius, arba pirkti parduotuvėje. Svarbu, kad žemė būtų derlinga, puri, negreit perdžiūstanti, nerūgšti. Nerekomenduojama paaugusius jurginus perkelti į kitą konteinerį, kad pakeistume jurginais nužydėjusias ar nebegražias  vasarines gėles, arba tai daryti reikia itin atsargiai.

                      Į vazonus jurginus galima pradėti sodinti anksti, pradedant nuo vasario vidurio, jei turime sąlygas, kur juos auginti iki galimų pavasarinių šalnų periodo pabaigos. Sodiname tokiame pačiame gylyje kaip ir kitus jurginus. Kol jurginai nesudygę ir neįsišakniję, dirva neturi būti šlapia, kitaip gumbai gali supūti.

                      Jurginų kereliams pasiekus 30 cm aukštį, konteineriuose augantiems jurginams reikia gausaus ir reguliaraus laistymo ir skatinančio žydėjimą tręšimo. Paprastai tręšiama silpnu (0,02-0,03 procento) kompleksinių trąšų (su mažai azoto ir daug kalio) tirpalu kas 7-10 dienų.

                      Skirtingai nuo aukštaūgių, šių jurginų stiebų skaičiaus nereikia reguliuoti. Taip pat nereikia prignybti viršūnių. Žemaūgių veislių šakojimasis prasideda nuo apatinių lapų pažąstų ir kyla į viršų. Susiformuoja kompaktiškas kupolo formos keras su daugybe žiedų ir pumpurų viršūnėse.

                      Reikia nepamiršti nuskinti baigiančių žydėti žiedynų, stebėti ar jurginų neužpuolė kenkėjai ir ligos ir... džiaugtis nepertraukiamu žydėjimu. Tačiau rudenį induose nesitikėkite rasti saugojimui tinkamus gumbus. Jurginai viską atidavė žiedams, o gumbų derliui žemaūges veisles tiktų pasodinti gėlynų priekyje, arba tiesiog darže ir tręšti taip, kad užaugtų stambūs, subrendę, saugojimui tinkami šakniagumbiai.