Jurginų skynimas, transportavimas, išlaikymas

             Daugelio žmonių nuomone, jurginai visiškai netinkama gėlė puokštėms: sunkiai transportuojama, greit vysta...

Tačiau stebint tarptautinėse floristikos parodose jurginų grožio pristatymą įvairiausiais būdais, matant įvairių šalių gėlių parduotuvėse ir turguose gausybę skintų jurginų žiedų, nebegalima su tuo sutikti. Šiuo metu daugelio naujų veislių jurginai savo gebėjimu išsilaikyti vandenyje gali drąsiai konkuruoti su kitomis gėlėmis. Žinoma, ne visos veislės tinka skynimui, todėl reikia rinktis tokias, kurių žiedai yra ištvermingi transportavimui ir laikymui (tai dažnai nurodoma veislės aprašyme). Žiedų skynimui auginamų jurginų žiedkočiai turi būti ilgi, stiprūs, stangrūs, žiedai nenusvirę. Tokios yra dauguma pomponinių, rutulinių, lelijažiedžių, anemoninių, kai kurių kaktusinių  jurginų veislės ( kurių žiedai, tinkamai apdoroti, nenuvysta 7-9 ir daugiau dienų).

            Skirtingai gali išsilaikyti ir tos pačios veislės žiedai: tam turi įtakos augimo sąlygos: saulė, šiluma, drėgmė, vėjas, tręšimas, kero formavimas ir augalo sveikatingumas. (Apie tai jau kalbėta anksčiau).

            Skinti žiedus geriausia anksti ryte arba vėlai vakare. Skinami pilnai išsiskleidę žiedai (nuskinti jurginų butonai nepražįsta). Pjauti reikia aštriu peiliu įstrižai, prie pat žiedkočio pagrindo. Jei reikia labai ilgo koto, pjaunama virš bamblio. Iš karto pašalinami neišsiskleidę butonai ir beveik visi lapai, merkiama į vandenį kuo giliau (geriausia iki pat žiedų) ir ne mažiau kaip dviems valandoms, paliekama vėsioje patalpoje. Yra rekomendacijų nuskintų jurginų kotų galus trumpai palaikyti labai karštame vandenyje: plonesnius kotus plikinant apie 2 sekundes, storesnius – iki 6-8 sekundžių. Garai negali paliesti lapų ir žiedų.

            Ką daryti, jei aplinkybės verčia skinti žiedus netinkamu laiku ir dar juos tenka pervežti? Neverta nusiminti, nes didelė dalis šiuolaikinių veislių yra pakankamai ištvermingos ilgai transportuojant be vandens. Jurginai visiškai atgauna savo grožį, jei daroma taip. Ką tik nuskinti jurginai guldomi į keliais pergamentinio, vaškinio, specialaus ar netgi laikraštinio popieriaus sluoksniais išklotą kartoninę dėžę (jos ilgis ne mažesnis kaip 60-70 cm). Dedama ne daugiau kaip 3-4 jurginų eilės, kiekviena apipurškiama vandeniu. Viršus taip pat užklojamas keliais sluoksniais popieriaus. Dėžė uždengiama dangčiu ir pora valandų laikoma vėsiai. Taip supakuotus jurginus galima toli transportuoti, nes išsilaiko 4-7 dienas. Po pervežimo jurginai išimami iš dėžių, pusvalandžiui laisvai išdėstomi, po to atnaujinami pjūviai ir jurginai iki žiedų merkiami į šiltoką (30-40 laipsnių) vandenį, žiedai apipurškiami vandeniu. Drėgnu metu žiedų purkšti nereikėtų, nes žiedai gali tapti dėmėti.

            Siekiant pratęsti jurginų laikymąsi vazoje, naudojamos įvairios bakterijas naikinančios ir maitinančios medžiagos. Tam naudojamas aspirinas, actas, citrinos rūgštis, chloro turintys balikliai, medžio anglis. Kai kas siūlo jurginus dienai – dviem atgaivinti, įpilant į vandenį amonio salietros, cukraus, gliukozės, spirito su trupučio amoniako. Rašoma, kad efektyvus yra vandens ozonavimas.  Šiuo metu užsienyje yra prekiaujama specialiomis medžiagomis, skirtomis prailginti gėlių žiedų išsilaikymą.

            Nuskintų jurginų žiedų greičiausiai pasensta išoriniai liežuviški žiedai,  ir juos rekomenduojama išrauti. Pastebėta, kad per vėlai nupjautų žiedų liežuviški žiedai linkę išbyrėti patys. Greičiau išbyra šie žiedai ir po stipraus lietaus, sausu ir karštu laikotarpiu.

            Galima laikyti teigiamu požymiu apželdinimui skirtų veislių peržydėjusių žiedų išbyrėjimą - nereikia vargti juos išskinant. Deja, byrantys žiedai ant kero visai neatrodo estetiškai, be to, pūdami jie gali tapti infekcija, nueinančia nuo lapo net iki stiebo. Todėl jurginų augintojams patariama ir dėl tos priežasties reguliariai išskinti baigiančius nužydėti žiedynus.

            Jurginais galima puošti įvairiausias patalpas, pradedant butais ir baigiant didelėmis erdvėmis. Pagal nuotaiką, poreikį ir aplinkybes iš jurginų galima komponuoti tiek mažutes, tiek dideles, tiek įvairiaspalves, tiek vienspalves puokštes. Jurginai žavi pamerkti vazoje tiek vieni, tiek komponuojant su kitomis gėlėmis (pavyzdžiui - lelijomis, rožėmis, pentiniais, astrancijomis, kardeliais). Įvairiomis progomis specialistai sukuria įspūdingo dydžio ir formų kompozicijų iš jurginų žiedų.