KUR AUGA JURGINAI ir ne tik jie...

Esame kaimo žmonės, tik gyvenantys ir dirbantys mieste... Mums visada rūpėjo gėlės: nuo laukinių Lietuvos pievų iki kilmingų svetimšalių. Jau 30 metų, kaip išsipildė svajonė turėti nuosavos žemės gabalėlį, kur pabėgus nuo miesto erzelynės galima sukišti rankas į ŽEMĘ. Tai yra sena sodybėlė pamiškėje, pusiaukelėje tarp Musninkų ir Kernavės - Kalnynų kaime (Širvintų rajonas). Štai čia ir auga daugelis mūsų mylimų augalų, čia prabėga visas laisvalaikis. Čia yra ir senas sodas, ir daržai mūsų šeimynai, ir GĖLĖS... Jų daug, bet mums ne per daug... Visokios, žydi nuo sniego iki sniego...


O gėlių karalius yra J U R G I N A S! Kodėl Jurginas? O kokia kita gėlė žydi nepertraukiamai ilgiau kaip tris mėnesius, ir kokios dar gėlės žiedai yra visų įmanomų spalvų ir atspalvių, formų ir dydžių? Jokia.. Auginti juos gali miestietis ir kaimietis - sode, gėlyne, balkone, terasoje...
Ir mes juos auginame daugiau kaip 20 metų. Mūsų jurginai, atkeliavę iš įvairių pasaulio šalių, prisitaikę prie permainingų Lietuvos klimato sąlygų, šiuo metu sudaro apie 600 veislių kolekciją. Tie, kuriems nepatiko Pietryčių Lietuvos žemelė, tegul auga kitur..
Kolekciją kasmet dalinai atnaujiname: sekame jurginų pasaulio „madas“ ir selekcininkų triūso rezultatus. Kolekciją formuojame taip, kad atsispindėtų visa jurginų įvairovė: turime nemažai žemučių jurginų veislių, galinčių augti vazonuose (tinkamų auginti tiems, kurie neturi daug žemės), „parko“ jurginų, kuriems nereikia atramų, nes jie būna 60-80 cm; tamsialapių jurginų; net kvepiančių jurginų!


Norintiems pasigėrėti augančiais jurginais kasmet yra skelbiamos ATVIRO KIEMO DIENOS (žiūrėti „Naujienos“) kurių metu, visų, besižavinčių šiomis gėlėmis, laukiame sodyboje (žiūrėkite „Kontaktai“). Jurginų žydėjimo metu atsiranda nuoroda kelyje: Kernavė – Musninkai.


Nebijantiems pasiklysti (o tokie dažniausiai yra vaikai) sodiname JURGINŲ LABIRINTĄ.  Jame sodiname patikrintas atsparias, gyvybingas jurginų veisles ir džiaugiamės kartu su sodybos svečiais „pasiklydę“ margaspalvių žiedų jūroje. Jurginų labirintą gali lankyti ir žmonės visai neketinantys patys auginti jurginus, tačiau besidomintys jurginais gali ir iš ten užsisakyti laiko patikrintų veislių.


Iš anksto susitarus, galima apsilankyti sodyboje ir jurginams dar nežydint, nes čia savo laiku žydi ir kvepia bijūnai; yra „paparčių slėnis“, kuriame tarpsta melsvės, paparčiai ir kiti pavėsio augalai; augyne siūruoja dekoratyvinės žolės ir daugiametės gėlės, labai tinkamos natūralistiniam stiliui; kvapais vilioja prieskonių darželis; savo laiku žydi įvairios lauko gėlės, kurios floristų dėka gali tapti lietuviškomis puokštėmis...


Su visais ir visada jurginų ir kitų augalų temomis galime bendrauti tel. +370682 35931; el. paštu: zolesjc@gmail.com. Galite rašyti ir svetainėje („Kontaktai“).

Pagarbiai
Dr. Jadvyga Janina Čeplinskienė